Wyjazd uczniów XVII LO do Győr (Węgry), 9-10 luty 2024

W bieżącym roku Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest partnerem Grantu Wyszehradzkiego pt. „Wzmocnienie włączającego zdrowego stylu życia osób niepełnosprawnych poprzez aktywność fizyczną” (Project no. 22320184). Wydział reprezentują dr Adam Szulc oraz dr Bartłomiej Niespodziński. Organizatorami Grantu Wyszehradzkiego są prof. Hana Válková z Uniwersytetu Masaryka w Brnie (Republika Czeska) oraz mgr Vojtěch Kocůrek, który reprezentuje fundację Emilova Sportovni Z.S. z Brna. W projekcie uczestniczą również dr Tamás Kertész z Uniwersytetu w Győr (Węgry), oraz doc. Miroslav Sližik z Uniwersytetu Mateja Bela w Bańskiej Bystrzycy (Słowacja).

W dniach 9 i 10 lutego 2024 roku w miejscowości Győr na Węgrzech odbyły się pierwsze warsztaty związane z włączaniem osób z niepełnosprawnościami do uczestnictwa w sporcie i aktywności fizycznej. Warsztaty w Győr dotyczyły sportów zimowych. Wydział Nauk o Zdrowiu i Kulturze Fizycznej zaprosił do udziału w Warsztatach w Győr uczniów reprezentujących XVII Liceum Ogólnokształcące dla Słabo Słyszących wchodzące w skład Zespołu Szkół nr 7 im. 16. Pułku Ułanów Wielkopolskich w Bydgoszczy. W wyjeździe wzięły udział uczennice Magdalena Kaźmierczak i Wiktoria Paśk oraz pani Magdalena Tokarczyk – opiekun. Wyjazd organizowali dr Adam Szulc i dr Bartłomiej Niespodziński. Zakwaterowani byliśmy na terenie Olympic Sports Park w Győr.

Uczestnicząca w Warsztatach młodzież, reprezentowała różnorakie typy niepełnosprawności, jednak bez względu na rodzaj niepełnosprawności, wszyscy z entuzjazmem uczestniczyli w zaproponowanych zajęciach sportowych:

  • curlingu (https://pl.wikipedia.org/wiki/Curling),
  • hokeju na lodzie na siedząco – parahokej

(https://pl.wikipedia.org/wiki/Hokej_na_lodzie_na_siedz%C4%85co),

Zwiedzaliśmy także muzeum poświęcone sportowi olimpijskiemu Węgier. Po skończony warsztatach z curlingu mięliśmy okazje kibicować reprezentacji Polski U18, która wygrała w towarzyskim meczu hokejowym z reprezentacją Litwy 4:3.

Kolejne warsztaty sportowe odbędą się w Bydgoszczy w dniach 26-27 kwietnia 2024 roku. Do udziału w warsztatach pragniemy zaprosić uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych z ośrodków szkolno-wychowawczych z Bydgoszczy. W organizację bydgoskich warsztatów zaangażowani dodatkowo będą dr Tomasz Kowalik oraz mgr Łukasz Pabianek.

Skip to content