Wycieczka do Warszawy

26 kwietnia2023 na zaproszenie posła na Sejm RP, pana Jana Szopińskiego uczniowie naszej szkoły mieli okazję zwiedzać Sejm i Senat RP. Po załatwieniu wszystkich formalności tzn.  przejściu przez bramkę, gdzie każdy został dokładnie sprawdzony, wreszcie dostaliśmy się do sali dla gości, gdzie przywitała nas sympatyczna pani przewodnik. Opowiadała nam o historii i powstawaniu polskiego parlamentu.

Następnie udaliśmy się na galerię dla gości w sali posiedzeń Sejmu. Wrażenie było ogromne: piękna, obszerna sala, z wyściełanymi zieloną tkaniną miejscami dla posłów, fotelem Marszałka Sejmu, Prezydenta, a na ich tle flaga narodowa z godłem Polski. To tutaj zapadają ważne uchwały i decyzje, to tutaj toczą się burzliwe dyskusje między ugrupowaniami parlamentarnymi, to tutaj był w 1999 Jan Paweł II – Papież Polak, to stąd dziennikarze przekazują sprawozdania na żywo do wiadomości telewizyjnych. W podniosłej atmosferze tej chwili zrobiliśmy wiele pamiątkowych zdjęć. Pani przewodnik zaprowadziła nas do miejsca na parlamentarnym korytarzu, gdzie dziennikarze czekają na polityków, aby przeprowadzić  z nimi wywiad. Dowiedzieliśmy się , że w całym Gmachu Parlamentu w bardzo wielu miejscach są ekrany telewizyjne, na których można oglądać aktualne wydarzenia z posiedzeń, konferencje i inne ważne spotkania z politykami. Inną ciekawostką była wiadomość, że posłowie i senatorowie muszą uczestniczyć w posiedzeniach Sejmu i Senatu, w pracach komisji, jeśli zaś ten obowiązek zostanie naruszony, są na nich nakładane  kary w postaci wysokiej grzywny.

Mieliśmy  również  okazja uczestniczenia w obradach Senatu, które bardzo zainteresowały młodzież.

Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Warszawy spacerem obeszliśmy Stare Miasto, podziwiając Kolumnę Zygmunta, Zamek Królewski, Pałac Prezydencki, Grób Nieznanego Żołnierza. Z oddali podziwialiśmy panoramę, z której wyłaniał się Pałac Kultury i Nauki  oraz Stadion Narodowy.

Ponadto była to wszystkich niezwykle cenna lekcja wiedzy o społeczeństwie i lekcja historii w pigułce. Wszyscy biorący udział w wyciecze pełni wrażeń wrócili do domów z upominkami.

 

Skip to content